Yazılar

Ticari Elektronik İleti Onayı ve Reddetme Hakkı Nedir?

En temel haliyle, alıcının bir hizmet sağlayan kurum ya da kuruluşa ticari elektronik ileti gönderebilmesi için bir onay vermesi ya da verdiği onayı reddetmesidir.

Ticari Elektronik İleti Nedir?

Ticari Elektronik İleti Onayı ve Reddetme Hakkı Nedir?,  ticari elektronik ileti, ticari elektronik iletide onay, ticari elektronik ileti reddetme hakkı

Telefon, çağrı merkezleri, akıllı ses kaydedici sistemler, faks vb. araçlar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amacı olan ses ve görüntü içerikli iletilerin tümüne ticari elektronik ileti adı verilmektedir. Hizmet sağlayıcılar, sağladıkları hizmet ya da ürünlerini tanıtmak, işletmesini tanıtmak ve bilinirliğini arttırmak amacıyla ticari elektronik ileti tercih etmektedirler.

Ticari Elektronik İletide Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ticari elektronik iletiler hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ve yasal hükümlülüğü olan bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki;

  • Ticari firmalar için ticaret unvanı ve MERSİS numarası, esnaf için ise İsim, Soyisim ve TC kimlik numarası iletinin içinde mutlaka olmalıdır. Bunun yanında marka ismi de verilebilmektedir.
  • İletinin içinde telefon, mail, faks ve bunun gibi açık iletişim kanallarından en az biri mutlaka olmak zorundadır.
  • Eğer ileti kampanya, indirim ya da hediye çeki gibi durumları ifade ediyorsa bu net bir şekilde açıklanmalıdır.
Ticari Elektronik İletide Onay

Ticari elektronik ileti, onay alınmadan kimseye gönderilemez. Bu onay ise hizmet alınan bir yerden fatura aracılığıyla ya da SMS yoluyla alınabilir. Alıcıdan onay alınırken;

  • SMS yoluyla ya da yazılı yoldan alınacak olan onayda alıcının kabul ettiğine dair açık bir ibare aranır. Bu yazılı yollarda isim, soyisim ve imza, SMS yolunda ise genellikle “EVET” dir.
  • Eğer onay SMS yoluyla alınacaksa aynı zamanda red imkanının da bulunduğuna dair ibare belirtilmelidir. Bu aynı iletide ya da gün içinde mutlaka bildirilmelidir.
  • Bir ürün, mal ya da hizmet satışı yapılırken ticari elektronik ileti ön şart olarak sunulamaz.
Ticari Elektronik İletide Red

Gelen her ticari elektronik iletiyi onaylama hakkı olduğu gibi, reddetme hakkı da alıcılar tarafından bulunuyor.

  • İleti alıcıya hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse, red bildirimi de o kanaldan basit bir şekilde, anlaşılır ve ücretsiz olarak gönderilmelidir.
  • Alıcı ticari elektronik iletiyi almak istemediğini hiçbir gerekçe belirtmek zorunda kalmadan söyleyebilir.
  • Hizmet sağlayıcı, alıcının ticari elektronik iletiyi almak istemediğine dair talebi ulaştıktan 3 iş günü içinde gönderiyi durdurmak zorundadır.

Başta şirketler, sözleşmeler ve iş hukuku olmak üzere,  inşaat hukuku, boşanma ve aile hukuku, ceza hukuku, icra ve iflas hukuku, idare hukuku ile kişisel verilerin korunmasına ilişkin mevzuattan doğan hukuktan oluşan çalışma alanlarına ilişkin müvekkillerine çözüm ve danışmanlık hizmeti sunan İzmir’de yerleşik bir hukuk ve arabuluculuk bürosudur. Bu çalışma alanları kapsamında; müvekkillerin danışmanlık ve proje süreçlerinin yönetimi ile ihtiyaç ve talepler doğrultusunda hukuki çözümler ile hizmet vermektedir. Hizmet ve çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.