Yazılar

sözleşmeler hukuku

Hangi Vakıf ve Dernekler Verbis’e Tabidir?

Kişisel Veri Koruma Kurulu tarafından alınan 09.06.2021 tarihli ve 2021/571 sayılı karar uyarınca, Türkiye’de yerleşik dernek, vakıf ve sendikalardan kendisine bağlı bir iktisadi işletmeleri bulunanlar için Veri Sorumluları Sicili (“VERBİS”)’ne kayıt yükümlülüğü bulunmaktadır.

verbis kayıt yükümlülüğü

2018/32 sayılı Kararları uyarınca dernek, vakıf ve sendikaların VERBİS’e kayıt yükümlülüğüne istisna getirerek VERBİS yükümlülüklerinin bulunmadığını belirtmişti. Söz konusu yeni kararı ile dernek, vakıf ve sendikalardan iktisadi işletmesi bulunanları istisna kapsamından çıkarmış ve sadece kendisine bağlı herhangi bir iktisadi işletmesi bulunmayanlar istisna dahilinde tutmuştur.

İktisadi işletme ise dernek, vakıf ya da sendikaya ait veya bağlı olup sermaye şirketleri, anonim, limited ya da kooperatif gibi ekonomik işletmeler dışında kalan ticari, sınai ve zirai hizmet ve ürünler sunan (kafe/restoran işletilmesi vb.) işletmedir.

Kendisine bağlı herhangi bir iktisadi işletmesi bulunan dernek, vakıf ve sendikaların VERBİS yükümlülüğü sadece iktisadi işletmeleri bakımından söz konusu olduğu için VERBİS kayıtları esnasında yalnızca iktisadi işletmelerin faaliyetlerine ilişkin bilgi girişi yapılmalıdır.

Başta şirketler, sözleşmeler ve iş hukuku olmak üzere,  inşaat hukuku, boşanma ve aile hukuku, ceza hukuku, icra ve iflas hukuku, idare hukuku ile kişisel verilerin korunmasına ilişkin mevzuattan doğan hukuktan oluşan çalışma alanlarına ilişkin müvekkillerine çözüm ve danışmanlık hizmeti sunan İzmir’de yerleşik bir hukuk ve arabuluculuk bürosudur. Bu çalışma alanları kapsamında; müvekkillerin danışmanlık ve proje süreçlerinin yönetimi ile ihtiyaç ve talepler doğrultusunda hukuki çözümler ile hizmet vermektedir. Hizmet ve çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir; bizimle iletişime geçebilirsiniz.